thumb

دوچرخه سواری

دوچرخه بعنوان یک وسیله نقلیه توسط یک فرانسوی به نام سیوراک در سال 1690 میلادی به جهان معرفی شد و تا سال 1818که تقریبا به شکل امروزی در آمد راه بسیاری را طی کرد تا که امروزه با یک میلیارد دستگاه در سراسر جهان ، بعنوان ارزانترین و در دسترس ترین وسیله نقلیه نقش مهمی در  حمل و نقل ایفا می کند . ورزش دوچرخه سواری
دوچرخه‌سواری یکی از ورزشهای هوازی و استقامتی و در عین حال مفرح در جهان بشمار میرود که به شکل تک‌ نفره یا گروهی در مسیرهای متفاوت انجام میگردد . انواع مسابقات دوچرخه سواری در 4 گروه ذیل انجام میشود .
  • ۱:دوچرخه‌سواری کوهستان: کراس کانتری، تایم تریل کوهستان، ماراتن کوهستان
  • ۲:دوچرخه‌سواری جاده: استقامت، دوامتیازی، تایم تریل تیمی، تایم تریل انفرادی، آمونیوم
  • ۳:دوچرخه‌سواری نمایشی : جامپ / dirt jump، جامپ تریال
  • ۴:دوچرخه‌سواری پیست: اسپرینت، اسپرینت تیمی، دوچرخه‌سواری کیرین، نیمه استقامت،  تعقیبی انفرادی، تعقیبی تیمی، دور امتیازی، سرعتی- استقامتی،
thumb
thumb

ویژگی ها دوچرخه سواری

هر کدام از این 4 گروه مسابقات دوچرخه‌سواری نیاز به دوچرخه، لوازم، پوشش، پیست یا مسیر مسابقه و قوانین مختص به خود را دارد . 

مربیان دوچرخه سواری

مربیگری دوچرخه‌سواری در رده های حرفه ای نیاز به تخصص در هر کدام از رشته های دوچرخه سواری دارد . بعنوان مثال مسابقات و تمرینات دوچرخه‌سواری پیست در پیست های دوچرخه سواری برگزار میشود که با توجه به مسیر کوتاه و سرعتی و مقررات خاص ، نیاز به تخصصی و تجربه در مسابقات پیست را دارد و میبایستی دوره های تخصصی این رشته طی شده باشد . به همین شکل مسابقات جاده که بدلیل بعد مسافت ، تعداد شرکت کننده گان ، شرایط سخت آب و هوائی ، هوازی و استقامتی و نیاز به ایمنی بالا از حساسیت و تخصص ویژه برخوردار است . بهمین شکل مسابقات کوهستان و دانهیل و البته مسابقات نمایشی کمتر .